טבע – ענקית הגנריקה הישראלית מציגה רבעון שיא בכל הפרמטרים

חברת טבע אשר מנייתה צנחה בחדות ביום שישי האחרון פרסמה הבוקר את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2010. עבור טבע מדובר ברבעון שיא בכל פרמטר אפשרי ובכל תחומי הפעילות.

הכנסותיה של טבע ברבעון השני עלו ב-12% ל-3.8 מיליארד דולר, בדומה לתחזיות השוק. מדובר בצמיחה אורגנית של החברה בהשוואה לרבעון המקביל, מאחר ולא היו רכישות שהושלמו במהלך השנה הנוכחית.

שינויים בשערי חליפין גרעו מן המכירות כ-52 מיליון דולר ברבעון השני של 2010 בהשוואה לרבעון השני של 2009. ההשפעה על המכירות נבעה בעיקר כתוצאה מהיחלשות האירו והלירה שטרלינג כנגד הדולר שקוזזה חלקית על ידי התחזקות הדולר הקנדי, השקל הישראלי והרובל הרוסי מול הדולר.

את הרבעון השני חתמה טבע עם רווח נקי מתואם (Non-GAAP) של 981 מיליון דולר. מדובר ברווח של 1.08 דולר למניה, הגבוה ב-4 סנט מתחזיות האנליסטים הסוקרים את החברה.

רווח זה אותו מציגה טבע, מנטרל בתוכו הוצאות חד פעמיות שונות אשר מקזזות במעט את רווח המתואם. הרווח החשבונאי של טבע הסתכם ב-797 מיליון דולר. הפערים נובעים בין היתר מהפחתת נכסים לא מוחשיים שנרכשו בהיקף של 130 מיליון דולר, הוצאות מימון הקשורות לפעילות גידור במסגרת עסקת רציופארם בהיקף של 123 מיליון דולר, הכנסות של 23 מיליון דולר הקשורות להסכמי פשרה והטבות מס בהיקף של 65 מיליון דולר.

במהלך הרבעון ייצרה טבע 954 מיליון דולר מפעילות שוטפת המשקף עלייה של 45% בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2009. תזרים המזומנים החופשי המנטרל דיבידנדים והוצאות הוניות הסתכם ב-700 מיליון דולר, עלייה של 86% בהשוואה לרבעון המקביל.

מכירות הקופקסון ממשיכות לטפס

תרופת הדגל של טבע, תרופת הקופקסון אשר עלתה לכותרות בסוף השבוע המשיכו לטפס והסתכמו ב-773 מיליון דולר. מדובר בעלייה של 12% בהשוואה לרבעון המקביל. קופקסון ממשיכה להיות התרופה המובילה לטיפול בטרשת נפוצה בארה"ב ובעולם כולו.

הרבעון הנוכחי, היה גם הרבעון הראשון שבו מלוא הרווחים ממכירות תרופת הקופקסון מגיעים לשורה התחתונה של טבע, זאת לאחר שהסכם ההפצה לתרופת הקופקסון בארה"ב שנחתם לפני כעשור עם חברת סאנופי-אוונטיס הסתיים בסוף חודש מארס השנה.

גם תרופת הדגל השנייה של טבע, תרופת האזילקט המיועדת לטיפול בחולי פרקינסון המשיכו לצמוח. המכירות עלו ברבעון ב-29% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-70 מיליון דולר. הגידול בהכנסות נבע בעיקר מגידול במכירות בבצרפת, ספרד, איטליה וגרמניה.

חטיבת מוצרי הנשימה של טבע, אותה קיבלה לאחר שרכשה את בתחילת 2006 את איווקס המשיכו לצמוח גם ברבעון הנוכחי. ההכנסות של מוצרי הנשימה עלו ב-17% לרמה של 221 מיליון דולר. הגידול במכירות נבע בעיקר מהמשך גידול ממכירות של משאפי Qvar ו-ProAir. למרות העלייה, נתח השוק של טבע במגזר זה נשחק ועמד בסוף הרבעון על 50%.

פילוח גיאוגרפי

המכירות של טבע בצפון אמריקה עלו ב-17% ל-2.47 מיליארד דולר והיוו כ-65% מהמכירות. הגידול במכירות נבע בין היתר מהשקה של 9 מוצרים גנריים במהלך הרבעון.

כיום לטבע יש בארה"ב 206 בקשות הממתינות לאישור סופי של מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA). סך המכירות השנתיות בארה"ב של המוצרים המקוריים אליהם מתייחסות הבקשות האמורות הינו מעל ל-107 מיליארד דולר.

מתוך הבקשות, 134 הינן בקשות לשיווק תרופה במסגרת ההליך הנקרא Paragraph IV שבו טבע מנסה לערער את הפטנט המגן על התרופה. בחברת טבע מעריכים כי מתוך הבקשות ב-82 מהן היא החברה הראשונה שהגישה את הבקשה המשקף מכירות של מוצרים (במונחי מקור) בהיקף של 48 מיליארד דולר.

מכירותיה של טבע באירופה ברבעון השני המשיכו לטפס גם כן והסתכמו ב-811 מיליון דולר. עבור טבע מדובר בגידול של 4% בהשוואה לרבעון המקביל, אולם במונחי מטבעות מקומיים הצמיחה הסתכמה ב-10%. חשוב לציין כי הצמיחה של טבע באה למרות שהמתחרות שלה וביניהם סנדוז הציגו באירופה ירידה חדה בפעילות.

רכישת רציופארם אשר צפויה להיות מושלמת עד סוף השנה, צפויה להפוך את חברת טבע לחברה הגנרית הגדולה באירופה. נציין כי מתחילת 2010 קיבלה טבע 594 אישורים גנריים באירופה ויש לה 2,574 בקשות הממתינות לאישור מוצרים גנריים ב-30 מדינות.

מכירות החטיבה הבינלאומית של טבע הסתכמו ב-522 מיליון דולר, עלייה של 1% בהשוואה לרבעון המקביל. עם זאת, בנטרול שינויים בשער החליפין, המכירות צמחו ב-6% בהשוואה לרבעון המקביל.

"שנת צמיחה נוספת בדרך להשגת היעדים"

"הרבעון השני של 2010 היה רבעון שיא של צמיחה אורגנית בכל הפרמטרים", אמר שלמה ינאי, נשיא ומנכ"ל טבע. "הרבעון היה טוב במיוחד בצפון אמריקה, שם השקנו 9 מוצרים גנריים חדשים, ובאירופה, שבה הושגה צמיחה חזקה למרות תנאי השוק המאתגרים".

"שנת 2010" הוסיף מר ינאי, "מסתמנת כשנה נוספת של צמיחה רווחית לטבע וצעד חשוב נוסף בדרך להשגת היעדים האסטרטגים שלנו".

בסוף הרבעון השני היו בקופתה של טבע 5.2 מיליארד דולר, עליה של 2.2 מיליארד דולר בהשוואה למארס 2010. עליה זו נבעה מגיוס אגרות חוב על סך 2.5 מיליארד דולר וכן מתזרים מזומנים חזק ברבעון השני, בניכוי החזר חוב של כ-903 מיליון דולר הקשור בעיקר ברכישת Barr.

חלוקת דיוידנד

כמדי רבעון, חברת טבע הכריזה על חלוקה של דיבידנד רבעוני. הדיבידנד בשיעור של 70 אגורות למניה ישולם למחזיקי מניות טבע ב-19 לאוגוסט כאשר היום הקובע יהיה ה-4 לאוגוסט.