אין חדש תחת השמש: תיאוריית דאו, השוק נע בגלים

Charles Henry Dow

כבר לפני כשלושת אלפים שנה, זיהה החכם באדם, המלך שלמה את עקרון המחזוריות עליו כתב בספרו קהלת: "מה-שהיה, הוא שיהיה, ומה-שנעשה, הוא שייעשה; ואין כל-חדש, תחת השמש…".
צ'ארלס דאו, ממציא שיטת המדדים, על שמו נקרא מדד הדאו-ג'ונס האמריקאי, זיהה את המחזוריות בשווקים הפיננסיים והגדיר כי השוק נע בגלים, במאמרו "תאוריית דאו" בשנת 1896.

ההבנה העמוקה הנמצאת בבסיסה של האמירה "השוק נע בגלים" והנתמכת בתובנה שהפגין המלך שלמה, מבוססת על האמת האבסולוטית שההיסטוריה חוזרת על עצמה. כך בטבע בכלל וכך גם בשווקים הפיננסיים, אז וגם היום.

Charles Henry Dow
Charles Henry Dow
בחינת התנהגותם של השווקים הפיננסיים בכלל והבורסה בישראל בפרט לאורך שנים רבות, תומכת מעבר לכל ספק באמירות ההיסטוריות של שני אישים אלו. ההתנהגות הגלית של השווקים ברורה לעין כל. לכל מהלך עולה יש מהלך נגדי יורד ושניהם יחדיו יוצרים גל.

גלי השוק הינם בעלי מבנה קבוע הניתן לניתוח ובחינה והתנהגותם עקבית לאורך זמן. כאמור, הגל מורכב משני מהלכים עוקבים, האחד עולה ואילו השני יורד (או להיפך) באופן בו נוצרת משרעת (אמפליטודה) עקבית.

התפשטות הגלים לאורך ההיסטוריה הפיננסית המתועדת של האנושות המודרנית, יוצרת מבנה עולה, כשכל שיא בגל גבוה מקודמו וכך גם השפלים. על עובדה זו, מבססים משקיעי הערך, המשקיעים לטווח של שנים רבות, את תחזיותיהם ומכאן גם את השקעותיהם.

השאלה הנשאלת היא האם גם אנו, "המשקיעים הקטנים" יכולים ליהנות מהבנת תנועתם הגלית של השווקים הפיננסיים ? כיצד עשויה הבנת מבנה הגלים להשפיע על קבלת ההחלטות שלנו בהשקעותינו בבורסה ?

התשובה הקצרה היא: "כן". והארוכה יותר היא: "בהחלט כן".

ראשית נתמקד בהיבט הפסיכולוגי. כידוע, האפקט הפסיכולוגי הוא הגורם המאיים ביותר על יציבותו והתנהגותו של המשקיע בשוק. היכרות עם התנהגותו המחזורית של השוק והבנת המאפיינים שלה, תצמצם את מצבי חוסר הודאות אצל המשקיע ותסייע לו להבין את ההתרחשויות תוך התבססות על מאפיינים היסטוריים קבועים ומוכחים.

הבורסה בישראל מצוייה במהלך עולה עקבי מאז נוב' 2008 מרמת 592 נק'. מהלך זה נבלם ברמת 1346 נק' והשוק מצוי כעת במהלך נגדי מתקן המכונה בעגה המקצועית "תיקון טכני". מאז נוב' 2008 ועד היום, ביצע השוק תיקון טכני אחד שהחל בסוף מרץ 2010 ברמת 1242 נקודות. תיקון זה נמשך כשלושה חודשים והסתיים בסוף יוני 2010 ברמת 1048 נקודות במהלך התיקון ירד אז השוק 22.14% ולאחריו חזר לעלות והוסיף כמעט 30% נוספים, עד לרמת שיא כל הזמנים שנקבעה כאמור ב- 1346 נק' ב- 18 בינואר 2011.

כעת מצוי השוק כאמור בתיקון טכני נוסף שכיוונו נגדי למהלך העליות האחרון. עד כה "איבד" השוק כ- 7.3% מערכו ברמת השיא, או 98 נק' שהם כ- 32% ממהלך העליות האחרון.

ניתוח היסטורי של תיקונים טכניים דומים בעבר מצביע על כך שמהלך מתקן למהלך העליות עשוי "לחסל" בין שליש לשני שליש ממהלך העליות שקדם לו, ובתום התיקון חוזר השוק לעלות ושובר שיאים חדשים.

ידיעת עובדה היסטורית זו, לכשעצמה, מפחיתה את הלחץ הפסיכולוגי בו מצוי המשקיע כתוצאה מההפסד הפוטנציאלי הטמון במהלך המתקן.

זאת ועוד. הבנת התנהגותו הגלית של השוק מאפשרת למשקיעים נמרצים יותר, לפעול במקביל לתנועת הגל, תוך רכישה יחד עם המהלך העולה, ומכירה במהלך התיקון הטכני.

התנהגות זו מחייבת הכרות עמוקה עם התנהגות הגלים ומאפייניה, והבנה לגבי שיטות מסחר שונות בבורסה.